Pre-loader

KÜTÜPHANE

Çiylenme noktası havadaki nemi ifade etmek için kullanılan bir ölçüdür.

Dew point (çiylenme noktası) nedir?

Kuru hava üretilerek hammadde kurutma sistemindeki en önemli parametre olan kurutma havasının kuruluk derecesinin ölçüm değeri İngilizce olarak dew point, Türkçe karşılığı ise çiylenme noktası veya çiy noktası olarak bilinir.

Çiylenme noktası havadaki nemi ifade etmek için kullanılan bir ölçüdür. Kısacası, suyun buhar halinde iken tekrar sıvı haline dönüştüğü (çiylendiği) sıcaklık derecesi çiy noktası derecesidir.

Kurutma için üretilen kuru havanın kuruluk miktarının çok yüksek olması gerekir. Dolayısı ile bu havanın çiylenme nokta sıcaklığının olabildiğince düşük olması tercih edilir. 

Hammaddenin cinsine ve moleküler yapısına bağlı olarak farklı çiylenme noktalarında çekirdeklerindeki nemi dışarı atarlar. Örneğin, ABS hammadde için bu değer -20°C dew point mertebelerinde iken, PET hammadde için bu değer -40°C mertebelerindedir. Üretilecek ürünün fiziksel dayanım, görsel değerleri gibi parametreler göz önüne alındığında örneğin PET hammadde için -50°C’ye varan dew point değerine sahip hava ile kurutulması da gerekir. Dew point kavramı sadece kuru hava ile hammadde kurutan desikant kurutucu olarak adlandırılan kurutucular için geçerlidir. Vakum kurutucularda böyle bir kavram yoktur, zira kurutma işlem kuru hava üretilerek yapılmaz, vakum yöntemi ile yapılır.