Hammadde kuruluğu nasıl ölçülür ?

Plastik sektöründe kalite kontrol günden güne gelişmektedir. Laboratuvarların artması ölçüm çeşitliliğini de arttırmaktadır. Müşterilerin artan talepleri ve rekabetçi pazarda ürünün daha kaliteli üretilmesi ve bu kaliteyi belgelendirmek günümüzde daha büyük önem arz etmektedir. Hammadde kurutma işlemlerinde özellikle nem testi olmazsa olmazlardan bir tanesidir.

  • Nem Testinin Getirileri Nelerdir?

Termoplastiklerden üretilen ürünlerde farklı hatalar gözlemlenmektedir. Bu hataların nem kaynaklı olup olmadığı gelişen laboratuvar cihazları sayesinde ölçülmekte ve belgelenmektedir.  Kalite kontrolün daha sağlıklı yapılması ve müşteri taleplerinin karşılanması amacıyla nem testleri yapılmaktadır.

  • Plastiklerde Nemin Numerik İfadesi Olan PPM Nedir?

Plastiklerde gözlemlenen nem, kütle birimi olan mg cinsinden adlandırılır. Yapmak istediğiniz ölçümde hammadde içeriğinin ağırlığı ile nem ağırlığı arasında yüzdelik bir oran yakalanır. Bu oranı daha iyi anlatabilmek amacıyla PPM birimi kullanılır. PPM milyonda bir değerine denk gelmektedir (parts per million). Örnek olarak bir test sonucunda %0,1234 çıkan bir ABS polimerinin ppm karşılığı 1234’dür. ABS %0,1234 < ------- >  1234 ppm.

  • İdeal Nem Testi Nasıl Yapılmalıdır?

Plastiklerde nem ölçümü farklı yöntemlerle yapılmaktadır. Bunlardan en yaygın kullanılanı kimyasal tepkime ile ölçüm yapılan metottur. Hammaddenizin nemini ölçmek için örnek içeriği ısıtılır. Bu ısıtma sonrasında polimer içerisindeki bulunan uçucu maddeler buharlaşarak yükselmeye başlar. Kimyasal reaksiyon, bu buharlaşmış olan maddelerden su içeriğini ayırır.

CaH2 + 2 H2O Ca(OH)2 + 2 H2

Bu reaksiyon ile ortaya H2 gazı açığa çıkar. Açığa çıkan gazın ölçümünü yapan gaz sensörü  hammaddenin ne kadar su içeriğine sahip olduğunu belirler. Bu sayede  sadece nemin ölçümü yapılmış olur. Diğer yöntemler ile karşılaştırıldığında yağ, kir, pas gibi etkenler ppm değerlerini etkilemez.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  • Nem Test Raporu Nedir?

Günümüzde her yapılan testin kaydı tutulmak istenmektedir. Bu kalite kontrolde ürünün işlenme öncesi, işlenme sırası ve işlenme sonrasında standardın korunduğunu belgeler. Nem ölçümünde bu raporlamalar bir grafik ve ppm değeriyle değerlendirilir. Yapılan test sonucunda nem ölçüm cihazı size bir pdf dokümanı olarak test raporu sunar. Bu sonucun DIN, EN ve ISO standardına uygun olması gerekmektedir.

 

Beğen
Bu makale 837 kişi görüntüledi. 13 kez beğenildi.
ŞURADA
PAYLAŞ;
YORUMLAR
0 YORUM

DİĞER YAZILARIMIZ

Diğer Yazılarımıza Göz Atın !
BİLGİ AL!
Makina mı almak istiyorsunuz ?
Biz Sizi Arayalım bilgilendirelim !
TEKLİF AL