Dökme yoğunluğu nedir ?

 

Dökme yoğunluğu, belirli hacime sığan hammaddenin ağırlığıdır. Fiziksel olarak, 1 litre kabın içine konulan hammaddenin kilogram olarak ağırlığıdır. Bu sebeple aynı çeşit olsa dahi granül, kırma, toz şeklindeki malzemeler farklı dökme yoğunluğunda olabilir. Örneğin, granül şeklindeki PET hammaddesinin dökme yoğunluğu 0,85 kg/litre iken kırılmış PET şişe dökme yoğunluğu 0,2 ile 0,35kg/litre arasında değişebilir.

 

Öte yandan, katı haldeki hammaddenin yoğunluğu ile eriyik haldeki yoğunluğu farklıdır. Eriyik hammaddenin yoğunluğu her zaman katı haldeki granül, kırma veya toz formundaki dökme yoğunluğundan fazladır. Çünkü granül, kırma ve toz halde iken hammaddenin arasında hava kalır ve bu da belirli hacimde daha az ağırlıkta hammadde bulunmasına sebep olur. Örneğin, PET granülün dökme yoğunluğu 0,85 kg/litre iken eriyik PET malzemenin yoğunluğu 1,1 ile 1,2kg/litre arasında değişebilir.

 

Plastik hammadde kurutma silolarının seçimi yapılırken hammaddenin eriyik yoğunluğu değil, dökme yoğunluğu kullanılarak hesap yapılmalıdır.

Farklı hammaddelerin dökme yoğunlukları HAMMADDELER menüsünden tedarik edilebilir.

Beğen
Bu makale 771 kişi görüntüledi. 10 kez beğenildi.
ŞURADA
PAYLAŞ;
YORUMLAR
0 YORUM

DİĞER YAZILARIMIZ

Diğer Yazılarımıza Göz Atın !
BİLGİ AL!
Makina mı almak istiyorsunuz ?
Biz Sizi Arayalım bilgilendirelim !
TEKLİF AL